Hořčice bílá
Hořčice bílá
(Sinapis alba)
Počet semínek v 1gr.= 150 (průměrná hodnota udávaná výrobcem)
Rostlinky hořčice výrazně dochutí zeleninové saláty nebo čerstvé sýry. Jejich výrazná a ostrá chuť vám připomene pravou Dijonskou hořčici.
Výhonky hořčice obsahují vitamíny A, B, C, E, K a minerály vápník, železo, draslík, hořčík, zinek, fosfor. Hořčice je bohatá na uhlohydráty, podporuje příznivě krevní oběh, působí antibakteriálně, uvolňuje křeče a hlen, tlumí horečku a pocit hladu, působí příznivě proti bolestem svalů. Zelené výhonky hořčice pomáhají při odvodnění organismu, např. u čistící kůry. Její chuť je pikantní, obsahuje éterický hořčičný olej.
Thiamin - vitamín B1, působí příznivě na nervový systém a proti únavě. Doporučená denní dávka je 1,1-1,5mg. Vitamín B1 je rozpustný ve vodě a vylučován močí, předávkování je proto téměř vyloučeno.
Niacin - vitamín B3, je nutný pro uvolnění energie z potravy. Doporučenná denní dávka je 15-20mg. Vyskytuje se v mnoha potravinách rostlinného nebo živočišného původu. Dobrými zdroji jsou pivovarské kvasnice, játra, tunák, semenea slunečnice, fazole a hrách, dále v listové zelenině a dalších.
Pyridoxin - vitamín B6, je důležitý pro tvorbu červených krvinek a protilátek. Posiluje imunitní systém, působí příznivě proti tvorbě ledvinových kamenů, podporuje syntézu nukleových kyselin, tlumí křeče ve svalech a další. Doporučená denní dávka je 1,3 - 1,7mg.
Připravte si pěstební nádobu se substrátem bez přidaných chemických hnojiv, např. kokosový substrát. Výška stlačeného substrátu by měla být min.3cm. Semínka hořčice rozmístěte po celé ploše, nedávejte moc nahusto. Zalijte a nechte 3dny zakryté a z vrchu zatížené. Po třech dnech nechte na světlém místě dorůst, případně můžete dosvítit pod zářivkou. Substrát udržujte stále vlhký, nesmí vyschnout. Můžete pěstovat celoročně, ale ne ve vysokých teplotách. Hořčice klíčí nejlépe při 12-15st. , nad 25st. klíčí špatně. Celková doba růstu 6-7dní.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.